Kalender Agustus 2017

01-06/8 Grand Prix Gold - SKYCITY New Zealand Open (Auckland, NZL)
03-06/8 Intl Series - Yonex/K&D Graphics (Orange County, USA)
09-12/8 Intl Series - TUI MEDICAL Waikato (Hamilton, NZL)
11-13/8 Junior Intl Series - Bulgarian Jr International (Pazardzhik, BUL)
11-13/8 Junior Future Series - Mauritius Jr International (Rose Hill, MRI)
11-17/8 Intl Series - Eurasia Bulgarian Open (Sofia, BUL)
17-20/8 Junior Future Series - Carebaco U19 International (Couva, TRI)
21-27/8 BWF World Championships 2017 (Glasgow, SCO)
22-25/8 Intl Series - Carebaco Open (Couva, TRI)
22-29/8 Multievent - SEA Games 2017 (Kuala Lumpur, MAS)
30/8-02/8 Future Series - Yonex Slovak Open (Trencin, SVK)

Tuesday, May 22, 2012

0 THOMAS & UBER CUP 2012 - Matchday 4

QUARTERFINALS

THOMAS CUP

CHINA - MALAYSIA 3-0

(1) 1-0 Lin Dan - Daren Liew
(2) 2-0 Cai Yun/Fu Haifeng - Koo Kien Keat/Tan Boon Heong 21-17 21-18
(3) 3-0 Chen Long - M Hafiz Hashim 21-10 21-11
(4) 3-0 Shen Ye/Hong Wei - Lim Khim Wah/Goh V Shem (not played)
(5) 3-0 Chen Jin - Chong Wei Feng (not played)

RUSSIA - DENMARK 0-3

(1) 0-1 Vladimir Ivanov - Peter Hoeg Gade 18-21 13-21
(2) 0-2 Ivan Sozonov - Jan O Jorgensen 13-21 11-21
(3) 0-3 Evgenij Dremin/Sergey Lunev - Jonas Ramussen/Mads Conrad Petersen 12-21 21-17 18-21
(4) 0-3 Denis Grachev - Viktor Axelsen (not played)
(5) 0-3 Vladimir Ivanov/Ivan Sozonov - Mathias Boe/Carsten Mogensen (not played)

JAPAN - INDONESIA 3-2

(1) 0-1 Sho Sasaki - Simon Santoso 20-22 14-21
(2) 1-1 Noriyasu Hirata/Hirokatsu Hashimoto - Markis Kido/Hendra Setiawan 21-16 21-18
(3) 2-1 Kenichi Tago - Taufik Hidayat 21-12 21-17
(4) 2-2 Hiroyuki Endo/Kenichi Hayakawa - M Ahsan/Alvent Yulianto 17-21 13-21
(5) 3-2 Takuma Ueda - D Hayom Rumbaka 21-14 21-19

GERMANY - KOREA REPUBLIC 0-3

(1) 0-1 Marc Zwiebler - Lee Hyun-il 16-21 21-18 14-21
(2) 0-2 Ingo Kindervater/Johannes Schoettler - Yoo Yeon-seong/Ko Sung-hyun 19-21 11-21
(3) 0-3 Dieter Domke - Shon Wan-ho 20-22 19-21
(4) 0-3 Michael Fuchs/Oliver Roth - Lee Yong-dae/Kim Sa-rang (not played)
(5) 0-3 Lukas Schmidt - Lee Dong-keun (not played)

UBER CUP

CHINA - GERMANY 3-0

(1) 1-0 Wang Yihan - Karin Schnaase 21-15 21-17
(2) 2-0 Wang Xiaoli/Yu Yang - Carla Nelte/Isabel Herttrich 21-10 19-21 21-8
(3) 3-0 Wang Xin - Carola Bott 21-7 21-7
(4) 3-0 Tian Qing/Zhao Yunlei - Johanna Goliszewski/Karin Schnaase (not played)
(5) 3-0 Li Xuerui - Fabienne Deprez (not played)

CHINESE TAIPEI - KOREA REPUBLIC 2-3

(1) 0-1 Tai Tzu Ying - Sung Ji-hyun 21-18 23-25 14-21
(2) 1-1 Cheng Wen Hsing/Chien Yu Chin - Kim Min-jung/Ha Jung-eun 19-21 21-18 21-17
(3) 2-1 Pai Hsiao Ma - Bae Youn-joo 14-21 21-18 21-14
(4) 2-2 Wang Pei Rong/Hsieh Pei Chen - Kim Ha-na/Jung Kyung-eun 14-21 21-18 11-21
(5) 2-3 Hung Shih Han - Hwang Hye-youn 18-21 23-25

THAILAND - DENMARK 3-1

(1) 0-1 Ratchanok Inthanon - Tine Baun 18-21 12-21
(2) 1-1 Porntip Buranaprasertsuk - Karina Jorgensen 18-21 21-18 21-12
(3) 2-1 Sapsiree Taerattanachai - Line Kjaersfeldt 21-19 13-21 21-18
(4) 3-1 Saralee Thoun./Kunchala Voravitc. - Marie Ropke/Line Damkjaer Kruse 21-15 21-17
(4) 3-1 Sapsiree Taerat./Duanganong Aroon. - Kamilla Rytter Juhl/Christinna Pedersen (not played)

INDONESIA - JAPAN 2-3

(1) 0-1 Maria Febe Kusumastuti - Sayaka Sato 14-21 10-21
(2) 0-2 Greysia Polii/Meiliana Jauhari - Mizuki Fujii/Reika Kakiiwa 18-21 21-15 19-21
(3) 1-2 Adrianti Firdasari - Eriko Hirose 21-13 20-22 21-14
(4) 2-2 Anneke Feinya A/Nitya Krishinda M - Mami Naito/Shizuka Matsuo 21-11 21-17
(5) 2-3 Linda Weni Fanetri - Minatsu Mitani 21-19 13-21 17-21

0 THOMAS & UBER CUP 2012 - Matchday 3

Thomas Cup

DENMARK vs. MALAYSIA 3-2

(1) 1-0 Peter Hoeg Gade - Lee Chong Wei 1-2 (Lee retired)
(2) 2-0 Mathias Boe/Carsten Mogensen - Tan Boon Heong/Hoon Thien How 21-17 21-23 21-11
(3) 2-1 Jan O Jorgensen - Daren Liew 15-21 13-21
(4) 3-1 Jonas Rasmussen/Joachim Fischer - Koo Kien Keat/Goh V Shem 21-18 21-15
(5) 3-2 Hans-Kristian Vittinghus - M Hafiz Hashim 21-17 17-21 19-21

KOREA REPUBLIC vs. GERMANY 3-2

(1) 1-0 Lee Hyun-il - Marc Zwiebler 21-19 21-18
(2) 2-0 Ko Sung-hyun/Lee Yong-dae - Ingo Kindervater/Michael Fuchs 22-20 21-12
(3) 2-1 Shon Wan-ho - Dieter Domke 17-21 21-15 11-21
(4) 3-1 Kim Sa-rang/Kim Ki-jung - Michael Fuchs/Oliver Roth 21-13 21-13
(5) 3-2 Hong Ji-hoon - Lukas Schmidt 17-21 21-9 18-21

CHINA vs. INDONESIA 5-0

(1) 1-0 Lin Dan - Simon Santoso 21-10 21-17
(2) 2-0 Cai Yun/Fu Haifeng - Markis Kido/Bona Septano 21-14 21-8
(3) 3-0 Chen Long - Tommy Sugiarto 21-12 21-16
(4) 4-0 Hong Wei/Shen Ye - Hendra Setiawan/Ryan Agung 16-21 21-10 21-9
(5) 5-0 Chen Jin - D Hayom Rumbaka 21-7 21-10

JAPAN vs. RUSSIA 5-0
(1) 1-0 Sho Sasaki - Vladimir Ivanov 21-14 21-15
(2) 2-0 Hiroyuki Endo/Kenichi Hayakawa - Vitalij Durkin/Alexandr Nikolaenko 21-17 23-21
(3) 3-0 Kenichi Tago - Vladimir Malkov 21-14 21-6
(4) 4-0 Shoji Sato/Naoki Kawamae - Vladimir Ivanov/Ivan Sozonov 21-18 21-12
(5) 5-0 Takuma Ueda - Anatoliy Yartsev 21-9 21-13

Group Standings

Group A
1.China 2 | 2 | 0 | 10-0 | 20-1 | 437-239
2.Indonesia 2 | 1 | 1 | 4-6 | 10-13 | 378-414
3.England 2 | 0 | 2 | 1-9 | 2-19| 293-455 -- eliminated
Group B
1.Japan 2 | 2 | 0 | 10-0 | 20-0 | 422-220
2.Russia 2 | 1 | 1 | 5-5 | 10-11 | 359-359
3.New Zealand 2 | 0 | 2 | 0-10 | 1-20 | 228-430 -- eliminated
Group C
1.Denmark 2 | 2 | 1 | 8-2 | 15-6 | 401-263
2.Malaysia 2 | 1 | 1 | 7-3 | 16-5 | 397-297
3.South Africa 2 | 0 | 2 | 0-10 | 0-20 | 182-420 -- eliminated
Group D
1.Korea Rep. 2 | 2 | 0 | 8-2 | 18-5 | 459-297
2.Germany 2 | 1 | 1 | 7-3 | 14-9 | 420-388
3.United States 2 | 0 | 2 | 0-10 | 2-20 | 260-454 -- eliminated

Uber Cup

KOREA REPUBLIC vs. GERMANY 5-0
(1) 1-0 Sung Ji-hyun - Karin Schnaase 21-18 21-11
(2) 2-0 Bae Youn-joo - Carola Bott 21-10 21-10
(3) 3-0 Kim Min-jung/Ha Jung-eun - Carla Nelte/Johanna Goliszewski 21-11 21-12
(4) 4-0 Hwang Hye-youn - Fabienne Deprez 21-17 21-19
(5) 5-0 Kim Ha-na/Jung Kyung-eun - Isabel Herttrich/Carola Bott 21-4 21-10

JAPAN vs. DENMARK 3-2

(1) 0-1 Sayaka Sato - Tine Baun 8-21 19-21
(2) 0-2 Mizuki Fujii/Reika Kakiiwa - Christinna Pedersen/Kamilla Rytter 21-23 11-21
(3) 1-2 Ai Goto - Line Kjaersfeldt 22-20 21-18
(4) 2-2 Shizuka Matsuo/Mami Naito - Marie Ropke/Line Damkjaer 21-19 21-14
(5) 3-2 Eriko Hirose - Lene Clausen 21-10 21-7

CHINA vs. INDONESIA 5-0

(1) 1-0 Wang Yihan - Maria Febe Kusumastuti 21-10 11-3 (Febe retired)
(2) 2-0 Wang Xiaoli/Yu Yang - Nitya Krishinda M/Anneke Feinya A 21-16 21-17
(3) 3-0 Wang Shixian - Lindaweni Fanetri 17-21 10-3 (Linda retired)
(4) 4-0 Tian Qing/Zhao Yunlei - Suci Rizky A/Della Destiara H 24-22 19-21 21-15
(5) 5-0 Li Xuerui - Belaetrix Manuputty 21-12 21-18

CHINESE TAIPEI vs. THAILAND 3-2

(1) 1-0 Tai Tzu Ying - Ratchanok Inthanon 21-19 17-21 26-24
(2) 2-0 Cheng Wen Hsing/Chien Yu Chin - Duanganong A/Sapsiree T 21-19 21-9
(3) 3-0 Pai Hsiao Ma - Porntip Buranaprasertsuk 21-19 21-17
(4) 3-1 Wang Pei Rong/Hsieh Pei Chen - Saralee T/Kunchala V 19-21 16-21
(5) 3-2 Hung Shih Han - Nichaon Jindapon 0-2 (Hung retired)

Group Standings

Group A
1.China 2 | 2 | 0 | 10-0 | 19-2 | 417-202
2.Indonesia 1 | 1 | 1 | 5-5 | 12-9 | 368-276
3.South Africa 2 | 0 | 2 | 0-10 | 0-20 | 113-420 -- eliminated
Group B
1.Thailand 2 | 1 | 1 | 7-3 | 14-7 | 401-337
2.Chinese Taipei 2 | 1 | 1 | 5-5 | 12-12 | 442-429
3.Netherlands 2 | 1 | 1 | 3-7 | 9-16 | 411-488 -- eliminated
Group C
1.Korea Rep. 2 | 2 | 0 | 10-0 | 20-0 | 421-224
2.Germany 2 | 1 | 1 | 3-7 | 8-15 | 363-429
3.Australia 2 | 0 | 2 | 2-8 | 5-18 | 321-452 -- eliminated
Group D
1.Japan 2 | 2 | 0 | 8-2 | 16-4 | 396-285
2.Denmark 2 | 1 | 1 | 6-4 | 13-9 | 416-395
3.United States 2 | 0 | 2 | 1-9 | 3-19 | 290-452 -- eliminated

BADMINTON VIDEOS

Loading...
 

BULUTANGKIS Copyright © 2011 - |- Template created by O Pregador - |- Powered by Blogger Templates